Punch Puroları

 

Kuruluş  tarihi  : 1840
Tütün Bölgesi  : Vuelta Abajo

Punch, en eski puro markalarından biridir. Punch ismi, Küba’da devlet tarafından yönetilen Habanos SA ve Honduras’da üretilen Swedish Match’e bağlı olan General Cigar Company tarafından kullanılmaktadır.

1840’da Stockmann isimli bir Alman tarafından kurulmuştur. İsmi, Avrupa’da kukla şovu, Punch and Judy’deki Mr. Punch’dan esinlenerek konulmuştur. Markanın logosunda ortada puro içen kukla, Mr. Punch’ı temsil etmektedir. Marka, kısa zamanda özellikle Büyük Britanya’da başarı elde etmiştir. Punch, birçok kez el değiştirmiştir. 1874’de Luis Corujo, 10 yıl sonra 1884’de Manuel López Fernández tarafından satın alınmıştır. Günümüzde de, Punch kutularının üzerinde Manuel López Fernández’in adı yazmaktadır. 1924’te emekliliğinden sonra, markayı Esperanza Valle Comas’a satmıştır. 1929’daki büyük krizden dünyadaki diğer bütün sektörler gibi, Küba puro sektörü de finansal sıkıntılar ile yüzyüze kaldı ve birçok marka gibi Punch’da etkilendi. 1930’da Fernández, Palicio y Cía adlı şirket, Punch markasını satın aldı. Belinda, La Escepción, and Hoyo de Monterrey ile birlikte şirketin önde gelen markası oldu ve İngiliz puro tutkunları arasındaki popülaritesini korudu.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından Küba’ya uygulanan ambargo sonrası, Fernando Palicio Küba’dan ayrıldı ve markalar Villazon & Co.’ya satıldı. Şirket, Punch, Hoyo de Monterrey ve Belinda purolarını Honduras’ta üreterek Amerika’ya satış yaptılar. Küba’da tütün endüstrisinin devletleştirilmesinden sonra, Punch üretime devam etmiştir ve hala bölgesel Küba purosu satışlarında popülerdir. Birçoklarına göre, Double Corona, Churchill, ve Super Selection No. 2, markanın beğenilen vitolalarıdır.

Punch aynı zamanda 2 tane, Cigarritos ve Cigarritos Reserva adında,  makine üretimi cigarillo üretmektedir.

Punch, daha önceden, Edición Limitada (limitli versiyon) çıkarmamıştır fakat Edicion Regional  (Bölgesel versiyon) ile yerel marketlerde oldukça popüler bir markadır.

Kaynak: http://www.purosever.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s