Por Larranaga Puroları

Por Larranaga Pyramids

Kuruluş  tarihi  : 1834
Tütün Bölgesi  : Vuelta Abajo

Por Larrañaga, Küba’da devlet tarafından yönetilen Habanos SA ve Imperial Tobacco’nın kolu olan Dominik Cumhuriyeti ve Honduras’ta üretilen Frank-İspanyol tütün firması olan Altadis SA adlı premium puro üreten iki firmanın bir rünüdür.

Por Larrañaga, 1834’te Ignacio Larrañaga tarafından kurulmuştur. 19. yüzyıl sonlarında, Por Larrañaga markası, tanınan bir marka olmaya ve hem ucuz hemde pahalı purolar üretmeye başlamıştır. 1925’de Por Larrañaga, ilk kez makine yapımı puro üretmeye başlamıştır, fakat kısa bir süre sonra, fabrika işçilerinin boykotu ile sonuçlanmıştır. Devrim sırasında, Por Larrañaga markası, Küba purosu üreten 6. büyük markaydı.

1970’lere kadar Por Larrañaga markası, küba puro markaları arasında saygıdeğer ve popüler bir marka olmuştur. 1980’lerde üretimi dramatik olarak düşmüştür ve 1990’larda telif hakkı davası nedeniyle ithalatı sadece birkaç ülkeye düşmüştür. O sıralarda, neredeyse tamamen makine üretimi veya el yapımı bitiş üretimi ile özellikle Kanada ve Ortadoğu’ya satış yapmışlardır. İlerleyen zamanlarda, marka eski günlerine dönüş yapmaya başlamıştır ve 4 vitolasından 2si tamamen el yapımı olmuştur.

2006’da, Almanya’da satılan, Por Larrañaga Lonsdales’dan sadece birkaç bin kutu üretilmiştir. 25’li paketler halinde satışa sunulmuştur. Purolarda “Exclusivo Alemania” (Almanya’ya özel) yazan ikinci bir puro bandı bulunmaktadır. Bu vitolanın üretiminin devam etmemesi birçok puro tutkunu tarafından üzüntü ile karşılanmıştır.

Cigar Aficionado dergisinin 2006 Aralık sayısında, “Connoisseur’s Corner”de Por Larrañaga incelemesi yapılmıştır ve Por Larrañaga “Petit corona” 91 puan almıştır.

2007 ve 2008 yılında İngiltere’ye özel üretim olan Por Larrañaga Magnificos’ın üretimi yapılmıştır. 1970lerde üretilen Por Larrañaga Magnum’a benzer aromada ve 63⁄4 inç boyu ve 50 yüzük çapı ile aynı boyutta üretilmiştir. Sadece 1400 kutu üretilmiştir. Bunların 1000i 10’luk, 400ü 25’lik kutularda üretilmiştir.

 

Kaynak: http://www.purosever.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s