Vegas Robania Purolar

Kuruluş  tarihi  : 1997
Tütün Bölgesi  : Vuelta Abajo

Vegas Robania, Küba’da devlet tarafından yönetilen Habanos SA’nın bir ürünüdür.

Alejandro Robania, Küba’da meşhur Vuelta Abajo’daki en iyi tütün yetiştiricilerinden birisidir. Her yıl mahsülünün yaklaşık %80’i Küba purolarında wrapper (dış sargı yaprağı) olarak kullanılmaktadır. Diğer yetiştiricilerde bu oran ortalama %35’dir. Robaina aliesi, 1845’den bu yana Vuelta Abajo, Saint Luis bölgesinde bulunan Cuchillas de Barbacoa’da tütün yetiştirmektedir. 1950’de babası öldükten sonra, tütün yetiştirme işinin başına Alejandro Robaina geçti. Küba devriminde, bir çok yetiştirici devlet ile ortak olmasına rağmen Robaina, bağımsız olarak kendi başına yetiştiriciliğe devam etti.

1990larda, Küba Devleti tarafından, resmi olmasa da, Robania ülkenin en iyi tütün yetiştiricisi olarak ilan edildi. Robaina, Küba’nın resmi olmayan tütün ve puro elçisi olarak, dünyayı sürekli gezen tek tütün yetiştiricisidir. 1997’de Habanos SA, Robaina’nın katkılarını ve ismini onurlandırmak için, Vegas Robania markasını yarattı. Vegas Robania puroları, Havana’da eski H. Upmann fabrikasında üretilmektedir ve çok kısa zamanda puro tutkanları arasında popüler olmayı başarmıştır. Yaşının ilerlemesinden dolayı, seyahatleri gittikçe azaldı. Son zamanlarında Küba’ya gelen turistler tarafından kendisi ve ekili alanları sıkça ziyaret edildi.

2006’da Cigar Aficionado adlı dergi için yapılan bir röportajda, Robania, Fidel Castro ile arasında geçen bir diyaloğu aktarmıştır. “”Fidel, ben, bir ortakla veya devletle birlikte çalışmayı sevmiyorum, tütün yetiştermedeki en iyi yöntem, aile yetiştiriciliği yöntemidir.” Benden ortaklığa katılmamı istedi fakat ona “hayır” dedim.”

Robania’nın yetiştirdiği tütün yapraklarının, dünyadaki en iyi tütün yaprakları olduğu düşünülmektedir ve Cohiba, Hoyo de Monterrey gibi yüksek kalitedeki purolarda kullanılmaktadır.

 

Kaynak: http://www.purosever.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s