Trinidad Puroları

Trinidad Cuban Cigars

Kuruluş  tarihi  : 1969 (Resmi olarak 1998)
Tütün Bölgesi  : Vuelta Abajo

Trinidad, Küba’da devlet tarafından yönetilen Habanos SA ve Imperial Tobacco’nın kolu olan Dominik Cumhuriyeti’nde üretilen Frank-İspanyol tütün firması olan Altadis SA adlı premium puro üreten iki firmanın bir ürünüdür. Trinidad ismi, Küba’da, Sancti Spíritus bölgesinde, 16. Yüzyılda kurulan La Santísima Trinidad (Trinidad) şehrinden gelmektedir. Trinidad, yanında bulunan Valle de los Ingenios ile birlikte 1988’den beri UNESCOs World Heritage Sites (UNESCO Dünya Mirasları) biridir.

Habanos SA’nın eski idarecisi Adriano Martínez’e göre, Trinidad ilk olarak 1969’da Havana’da El Laguito fabrikasında üretilmiştir. 1992’de Avelino Lara (El Laguito’da eski yönetici ve Nassau, Bahama’da Graycliff Hoteli için puro üreticisi) ile Cigar Aficionado dergisinde yapılan bir röportajdan sonra ilgi çekmeye başlamıştır. 1992’de yapılan röportajda, Avelino Lara, Trinidadın, Fidel Castro’dan izin alınarak yüksek düzey diplomatlara hediye olarak verilen çok ayrıcalıklı bir marka olduğunu iddia etmiştir. Aynı zamanda, Trinidad purolarının kalitesinin, Cohibalardan çok daha üstün olduğunu iddia etmiştir. Avelino Lara’nın iddialarına Başkan Fidel Castro, kendisi ve adı geçen Adriano Martínez karşı çıkmıştır. Fidel Castro’ya Trinidad ile ilgili soru sorulduğunda, sadece Cohibaların diplomatik hediye olarak kullanıldığını ve Trinidad hakkında az şey bildiğini belirtmiştir. Adriano Martínez ise Trinidadların, Cohiba verilen diplomatlardan daha aşağı seviyedeki diplomatlara verildiğini, Cohiba vitolalarına benzer şekilde tütünlerin harmanlandığını fakat Cohibada yapılan 3. fermantasyonun yapılmadığını belirtmiştir.

1995’de Paris’de Cigar Aficionado’nun ev sahipliği yaptığı akşam yemeğinde, diplomat olmayan seçkin konuklar tarafından ilk defa içilmiştir. Şubat 1998’de, Trinidad markası Havana’da Habana Libre Hotel’inde açılış seremonisi ile halka tanıtılmıştır. Başlangıçta Fundador isminde tek vitolası vardı. Diplomatlara verilen purolardaki tütün harmanlanmasının ve diğer unsurların değişmemesiyle birlikte sadece boyutu değişmiştir. Diplomatlara verilen Trinidadlar (Laguito No.1) sadece tek boyuttaydı. (Cohiba Lancero ile aynı boyut) Fundador, yerine fabrika ismi Laguito Especial olan yeni boyutta puro gelmiştir, Laguito No. 1 ile aynı uzunlukta, fakat 38 yüzük çapı yerine 40 kullanılmıştır. Kasım 2003’de Londra’da İngiltere ithalatçısı Hunters & Frankau’nun ev sahipliği yaptığı akşam yemeğinde, Trinidad’ın 3 yeni vitolası (Coloniale, Reyes, Robusto Extra) tanıtılmıştır.

 

Kaynak: http://www.purosever.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s