Partagas Puroları

partagas
Kuruluş tarihi : 1845
Tütün Bölgesi : Vuelta Abajo

1845’de Havana’da kurulan Partagás, en eski puro markalarından biridir. Partagás ismi, bugün rekabet halinde olan, Küba’da devlet tarafından yönetilen Habanos SA ve Dominik Cumhuriyeti’nde üretilen Swedish Match’e bağlı olan General Cigar Company tarafından kullanılmaktadır.

İspanyol kökenli Don Jaime Partagás, yıllarca puro sektöründe çalıştıktan sonra, 1845’de şu anda Havana’daki en büyük fabrikalardan biri olan “Real Fábricas de Tabaco Partagás”ı kurdu. Don Jamie, Vuelta Abajo bölgesinde bir çok tütün ekili alanı aldı, en güzel tütünler arasında seçimler yaparak Partagás markasını başarıya ulaştırdı. Don Jamie, değişik fermentasyon ve yaşlandırma teknikleri kullanılarak daha iyi üretim yapılabileceğine inanan birisiydi. Don Jamie, 1864’te veya 1868’te (net tarihi bilinmiyor) ekili alanlarından birinde öldürüldü ve oğlu José Partagás, işin başına geçti. Daha sonraları, fabrika ve marka José A. Bance isimli bir bankere satıldı. 1900’de Don José Fernández ve Ramón Cifuentes’in sahip olduğu Cifuentes, Fernández y Cía ismindeki bir firmaya satıldı. 1916’da Fernández ayrıldı ve Cifuentes, Francisco Pego Pita ile ortaklık kurarak Cifuentes, Pego y Cía firmasını kurdular. 1927’de firma, Ramón Allones markasının haklarını aldı ve bundan sonra nedeni bilinmeyen bir şekilde Cifuentes adı altında üretimi sürdürdüler. 1938’de Cifuentes, 1940’ta Pego vefat etti. Bundan sonra Cifuentes ailesi firmadaki kontrolün büyük bir kısmını eline alarak firmanın ismini Cifuentes y Cía olarak değiştirdiler. 1954’te Bolivar ve La Gloria Cubana markasını José F. Rocha’dan satın aldılar ve üretimini aldıkları fabrikaya taşıdılar. 1958’te Partagás fabrikası, H. Upmann’dan sonra en büyük ikinci Küba purosu ihracatcısıydı.

Devrimden hemen önce ve sonra, Partagás, dünyada en çok saygı gören ve satılan puro markalarından birisiydi. 1990 ortalarında, Montecristo’dan sonra yaklaşık yıllık 10 milyon puro ile 2. en çok satılan puro markasıydı.

Havana’daki eski Partagás Fabrikası, “Francisco Pérez Germán” ismi ile değiştiğinden beri, Partagás purolarının üretildiği yerdir ve Küba’ya giden turistler tarafından çok ziyaret edilen yerlerden birisidir.

2002’de Altadis’in Habanos SA ile birlikte çalışmasından sonra, bazı puro üretimlerinde değişiklik yapıldı. Tüm elyapımı ve makine yapımı üretimlerin değişikliklerden birisi, gereğinden fazla üretimi azaltmak, az satan ürünlerin üretimini durdurmak oldu. Partagás, tarihi boyunca önemli yer tutan el yapımı ve makine yapımı veya makine bitimi vitolalarından bazılarının üretimine son verdi.

Partagás, Edición Limitada (Limitli versiyon) üretiminin başlamasından beri hemen hemen her yıl özel üretim yapmaktadır. 2000’de Pirámide, 2001’de Serie D No. 3, 2003’de Serie D No. 2, 2004’te Serie D No. 1, 2006’da tekrar Serie D No. 3, 2008’de Serie D No. 5 ve 2010’da Serie D Especial üretildi. Partagás, Serie P No.2 ile yeni bir şekil olan piramidi dünya ile tanıştırdı ve bu yeni şekil, puro meraklıları arasında çok popüler oldu.

Partagás aynı zamanda Mini ve Club adında 2 tane, makine üretimi cigarillo üretmektedir.

General Cigar Company tarafından üretilen Partagas

Küba Devrimini izleyen devletleştirilmeden sonra, Cifuentes ailesinin önde gelen üyesi Ramón Cifuentes’e Küba tütün endüstrisinin başına geçmesi önerildi fakat Ramón Cifuentes tarafından bu teklif reddildi ve Cifuentes ülkeden göç etti. Cubatabaco, Partagás fabrikasını aldı ve markayı burada üretti. Yaklaşık 17 yıllık boşluktan sonra, 1978’de Ramón Cifuentes, Partagás ve Bolívar isimlerinin lisansını General Cigar Company’e verdi ve Amerikan piyasasına tekrar girdi. İlk başlarda üretim Jamaika’da yapıldı fakat ilerleyen yıllarda üretim Dominik Cumhuriyeti, Santiago’daki modern fabrikasına taşındı. 1995’de 6500 metrekare alanda, Santiago fabrikası yaklaşık 600 çalışan ile Partagas ve Macanudo isimleri altında puro üretmeye başladı. O yılda General Cigar Dominicana tarafından 8 milyon Partagas üretildi.

General Cigar Company tarafından üretilen, Küba üretimi olan Partagás’a rakip olan ve benzer ticari takdimi olan marka, purolarında kırmızı ve altın renginde bant vardır ve paketlerinde “Habana” ibaresi korunmuştur.

Kaynak: http://www.purosever.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s