Montecristo Puroları

Kuruluş  tarihi  : 1935
Tütün Bölgesi  : Vuelta Abajo

Montecristo, Küba’da devlet tarafından yönetilen Habanos SA ve Imperial Tobacco’nın kolu olan Dominik Cumhuriyeti, La Romana’da üretilen Frank-İspanyol tütün firması olan Altadis SA adlı premium puro üreten iki firmanın bir ürünüdür.

1935’de, Alonso Menéndez, Particulares fabrikasını satın aldı. Satın aldıktan sonra, o sırada Torcedores’lerin arasında popüler olan “The Count of Monte Cristo” (Montekristo Kontu) adlı kitaptan esinlenerek, markanın ismini Montecristo koydu. Logosu, John Hunter Morris tarafından, fleur-de-lis’i (zambak şeklinde arma) çevreleyen 6 kılıç üçgen oluşturacak şekilde dizayn edildi.

1936 Temmuz’da Menéndez, García ile ortaklık kurdu. Montecristo markasının yükselen başarısı ile 1937’de o dönemde bocalayan H. Upmann fabrikasını J. Frankau SA’dan satın aldılar ve Montecristo üretimini Particulares fabrikasından buraya taşıdılar. Devrime kadar burası Montecristo üretimine ev sahipliği yaptı. Alfred Dunhill Ltd’nin çabaları ile Montecristo, Habanos SA’nın dünya çapında puro satışına başladığı ilk yıllarda, dünya çapında inanılmaz bir popülarite elde etti. 1961’de Küba devrimi ve puro endüstrisinin devletleştirilmesinden sonra Menéndez and García Kanarya adalarına yerleşerek markayı tekrardan kurmaya çalıştılar, fakat ilerleyen yıllarda Cubatabaco, telif hakkı anlaşmazlığı nedeniyle bırakmaya zorlandılar. 1970’lerin ortalarında, Amerikan piyasalarına ulaşmak için, ambargonun uygulanmadığı Dominik Cumhuriyeti, La Romana’ya taşındılar. Marka, sonrasında, şu anda Amerikan piyasalarına dağıtımı sağlayan Altadis SA tarafından alındı.

İlk yıllarında sadece 5 vitolası vardı ve devletleştirilmeye kadar sayısı değişmedi. 1959’da , Menéndez ve García’nın ayrılmasından sonra, Torcedores’lerden biri olan  José Manuel Gonzalez, müdür olarak getirilerek markaya yeni bir soluk getirdi. 1970lerde ve 1980lerde 5 yeni vitola, A, Especial No.1, Especial No.2, Joyita, ve Petit Tubo eklendi. Ardından 3 tane daha Montecristo No. 6, No. 7 ve B eklendi fakat kısa sürede bu üçünün üretimi durduruldu. 1970’lerde ve 1980’lerde dünya çapında popülaritesini giderek arttırmaya devam etti ve  Montecristo No.4, dünya marketlerinde en popüler puro haline geldi. 2004’te The Count of Monte Cristo adlı kitabın kahramanı olan Edmond Dantès ismi kullanılarak large rubosto olan Edmundo üretilmeye başlandı. Montecristo, Edición Limitada, adı verilen limitli versiyonlarda üretmektedir. 2007’de bölgesel Edición olan Edmundo Dantes El Conde üretilmiştir.

Montecristo aynı zamanda 3 tane, Mini, Club ve Purito adında,  makine üretimi cigarillo üretmektedir.

Çoğu expert, Montecristo No.4’ün puro içmeye yeni başlayanlar için ideal başlangıç purosu olduğu ve No.4’ün diğer purolar ile karşılaştırmada altın standart puro olduğunu belirtmektedirler.

 

Kaynak: http://www.purosever.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s